Past Teaching Excellence Award Recipients

  • 2018
    SuJean Choi, College of Health Sciences
    Jill Guttormson, College of Nursing
    David Krause, College of Business Administration
    Andrew Kunz, Klingler College of Arts and Sciences
  • 2017
    Monica Adya, Management
    Timothy G. McMahon, History (Gettel Award)
    Leah R. Flack, English
    Martin R. St. Maurice, Biological Sciences
  • 2016
    Dennis Brylow, Mathematics, Statistics, and Computer Sciences
    Amy Van Hecke, Psychology (Gettel Award)
    Cindy Gruber, Accounting
    Paul Gasser, Biomedical Sciences
  • 2015
    Philip Voglewede, Mechanical Engineering
    Andrew Starsky, Physical Therapy
    Diane Dressler, Nursing
    Kristen Foster, History
  • 2014
    Daniel Meissner, History
    Sandra Hunter, Physical Therapy
    John Su, English (Gettel Award)
    Terence Ow, Management
  • 2013
    Stephen Franzoi, Psychology
    Richard Jones, Social and Cultural Sciences
    Douglas Lobner, Biomedical Sciences
    Robert Lowe, Education and Policy and Leadership
  • 2012
    Mark Cotteleer, Management
    Sarah Feldner, Communication Studies
    John Moyer, Mathematics, Statistics and Computer Science
    Rebecca Nowacek, English
  • 2011
    Debra Krajec, Performing Arts
    Gregory Rajala, Biomedical Sciences
    Susan Riedel, Electrical and Computer Engineering
    Barry Velleman, Foreign Languages and Literatures
  • 2010
    Steven Avella, History
    Lisa Koenig, Dental Sciences
    Erik Ugland, Broadcast and Electronic Communication
    Theresa Weynand Tobin, Philosophy
  • 2009
    Christopher Foley, Engineering
    Bryan Massingale, Theology
    Chris Shaw, Nursing
  • 2008
    Edward de St. Aubin, Psychology
    Nancy Snow, Philosophy
    Rosemary Stuart, Biological Sciences
    Amelia Zurcher, English
  • 2007
    Ralph Anzivino, Law School
    Linda Laatsch, Clinical Laboratory Science
    Scott Reid, Chemistry
  • 2006
    Dennis Garrett, Marketing
    Richard Marklin, Mechanical Engineering
    Anees Sheikh, Psychology
  • 2005
    Lawrence J. LeBlanc, Political Science
    Krista L. Ratcliffe, English
    Peter G. Toumanoff, Economics
  • 2004
    Thomas J. Hammer, Law
    Stephen J. Merrill, Mathematics, Statistics and Computer Science
    John S. Pustejovsky, Foreign Languages and Literature
  • 2003
    Jeanne M. Hossenlopp, Chemistry
    Edward J. Inderrieden, Management
    Janet W. Krejci, Nursing
  • 2002
    William Cullinan, Biomedical Sciences
    Gary Meyer, Communication Studies
    Linda Milson, Clinical Laboratory Science
  • 2001
    Deirdre A. Dempsey, Theology
    Lance R. Grahn, History
    Guy G. Simoneau, Physical Therapy
  • 2000
    Daniel Blinka, Law School
    Heather Hathaway, English
    Stephen Heinrich, Civil and Environmental Engineering
  • 1999
    Joseph P. Daniels, Economics
    Julian V. Hills, Theology
    Kathleen M. Karrer, Biology
  • 1998
    Walter W. Fredricks, Biology
    H. Richard Friman, Political Science
    Christine Kovach, College of Nursing
  • 1997
    Robert J. Griffin, Journalism
    Rev. William S. Kurz, S.J., Theology
    Michael A. McKinney, Chemistry
  • 1996
    Gary S. Krenz, Mathematics, Statistics and Computer Science
    Phillip C. Naylor, History
    Kristina M. Ropella, Biomedical Engineering
  • 1995
    William A. Donaldson, Chemistry
    Dean C. Jeutter, Biomedical Engineering
    Gail L. Waring, Biology
  • 1994
    Anthony M. Kuchan, Psychology
    John D. McCabe, English
    Donald A. Neumann, Physical Therapy
  • 1993
    Thomas C. Anderson, Philosophy
    Julius R. Ruff, History
    Mary Jane Schank, College of Nursing
  • 1992
    Rev. Bruce F. Biever, S.J., Sociology
    Eugene R. Laczniak, Marketing
    Farrokh Nourzad, Economics
  • 1991
    G.G. Hamedani, Mathematics, Statistics and Computer Science
    Bela E. Piacsek, Biology
    Christine M. Wiseman, Law School
  • 1990
    Robert A. Fox, Education
    Rev. Joseph T. Lienhard, S.J., Theology
    Thomas H. Wenzel, Civil and Environmental Engineering
  • 1989
    Robert B. Ashmore, Philosophy
    Thomas K. Ishii, Electrical and Computer Engineering
    Franklin Silverman, Speech Pathology and Audiology
  • 1988
    Rev. John P. Donnelly, S.J., History
    Judith Miller, College of Nursing
    Russell J. Niederjohn, Electrical Engineering and Computer Science
  • 1987
    Adrian M. Dupuis, Education
    Harold Gerstein, School of Dentistry
  • 1986
    James M. Barrett, Biology
    John J. Kircher, Law School
  • 1985
    James A. Heinen, Electrical and Computer Engineering
    George E. Reedy, Journalism
  • 1984
    John D. Krugler, History
    Arthur C. Moeller, Electrical and Computer Engineering
  • 1983
    Thomas A. Bronikowski, Mathematics, Statistics and Computer Science
    Fernando F. Segovia, Theology
  • 1982
    Esther L. Hudgins, Foreign Languages and Literatures
    Nicholas Nigro, Mechanical and Industrial Engineering
  • 1981
    Alphonse E. Zanoni, Civil and Environmental Engineering
    Beatrice E. Zedler, Philosophy
    Herbert G. Zollitsch, College of Business Administration
  • 1980
    Rita McDonald, Psychology
    Peter L. Danner, Economics
  • 1979
    James M. Rhodes, Political Science
    Helen Harrington, College of Nursing
  • 1978
    Rev. Robert R. Boyle, S.J., English
    Thomas E. Hachey, History
  • 1977
    Ray Aikin, Law School
    Ronald Zupko, History
  • 1976
    Richard A. Gaggioli, Mechanical and Industrial Engineering
    Raymond J. McCall, College of Liberal Arts
  • 1975
    Christopher Spalatin, College of Liberal Arts
    Ellen Rasch, Biology
  • 1974
    Joseph M. Schwartz, English
    Karen N. Metzger, Speech
  • 1973
    Clemens B. Hanneken, Mathematics, Statistics and Computer Science
    Rev. Francis Paul Prucha, S.J., History
  • 1972
    James W. Arnold, Journalism
    Rosemarie H. Kangery, College of Nursing
  • 1971
    Daniel T. Haworth, Chemistry
    James D. Ghiardi, Law School
  • 1970
    Miriam E. Connellan, Mathematics
    Rev. Francis C. Wade, S.J., College of Liberal Arts
  • 1969
    Walter Hirthe, Mechanical Engineering
    Ralph Weber, History
  • 1968
    Theodore Marburg, College of Business Administration
    James Robb, Philosophy
  • 1967
    John Pick, English
    Walter Zeit, School of Medicine
  • 1966
    Rev. Virgil C. Blum, S.J., Political Science
    Rudolph Morris, College of Liberal Arts
  • 1965
    Robert Barr, College of Business Administration
    Frank L. Klement, College of Liberal Arts
  • 1964
    Bernard J. Cooke, College of Liberal Arts
    Armand Quick, School of Medicine
  • 1963
    James D. Horgan, Engineering
    Thomas P. Whelen, College of Liberal Arts
  • 1962
    Rev. Lester J. Heider, S.J., College of Liberal Arts
    Albert J. Sievers, College of Business Administration
  • 1961
    Thomas Abbott, School of Dentistry
    J.L. O'Sullivan, Journalism
  • 1960
    Harry Beckman, School of Medicine
    Rev. George Ganss, S.J., College of Liberal Arts
    Victor E. Hamm, College of Liberal Arts
  • 1959
    John Douglas, Engineering
    Rev. Gerard Smith, S.J., College of Liberal Arts